Katalog usług
Periodontologia
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia (parodontozy) - leczeniem oraz profilaktyką chorób dziąseł. Konsultacja periodontologiczna jest niezbędna, gdy zaobserwujemy u siebie częste krwawienie z dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust lub nieprzyjemny ból podczas spożywania bardzo ciepłych (gorącej kawy lub herbaty) lub bardzo zimnych potraw (lodów, napojów z lodówki, zimnego nabiału). Periodontologia (Warszawa - tutaj znajduje się nasza siedziba) zajmuje się również leczeniem najpopularniejszej choroby dziąseł, czyli paradontozy. Konsultacja periodontologiczna w Warszawie może być również przeprowadzana profilaktycznie. Zwiększy to szansę uniknięcia chorób dziąseł w przyszłości.
Podstawowe objawy choroby to:- zaczerwienione i obrzmiałe dziąsła,
- krwawienie podczas szczotkowania,
- nadwrażliwość zębów
- nieświeży oddech,
- ruchomość zębów (przemieszczenie lub wydłużenie)
- utrata kości,
- widoczne korzenie zębów,
- ucieczka dziąseł.
Periodontologia - Warszawa Centrum
Przyczyny powstawania parodontozy.
Główną przyczyną jest zapalenie wywołane bakteriami obecnymi w jamie ustnej, na powierzchni zębów. Za jego powstawanie odpowiedzialna jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Chorobę mogą jednak powodować również inne czynniki; zaburzenia immunologiczne, palenie tytoniu, alkohol, stres, czynniki genetyczne, niektóre choroby ogólne (zaburzenia hormonalne, cukrzyca, choroby krwi), a także: nieprawidłowo wykonane wypełnienia, nieprecyzyjne korony i mosty, brak prawidłowych punktów stycznych między sąsiednimi zębami przyczyniają się do nagromadzenia bakterii i szybszego postępu zmian destrukcyjnych w tych miejscach. U niektórych pacjentów wada zgryzu może niekorzystnie wpływać na stabilność zęba.
Czym jest parodontoza?
Parodontoza to choroba tkanek przyzębia, do których zalicza się: dziąsła, kość wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy, cement korzeniowy oraz więzadła wokół zęba. Prawidłowo funkcjonujące tkanki przyzębia otaczają ząb i utrzymują go w kości. Na skutek przewlekłego, nieleczonego zapalenia tych tkanek, dochodzi do osłabienia umocowania zęba w zębodole, co w konsekwencji prowadzi do rozchwiania zębów, a ostatecznie do ich utraty.
Czym grozi parodontoza?
Nieleczona parodontoza negatywnie wpływa na wygląd twarzy oraz wymowę. Zwiększa ona również ryzyko wystąpienia różnych powikłań ogólnoustrojowych, takich jak: miażdżyca naczyń krwionośnych, choroby serca, udar mózgu, przedwczesny poród, zapalenie płuc czy zapalenie stawów. Może także niekorzystnie wpływać na przebieg cukrzycy i innych schorzeń ogólnoustrojowych.
Jak leczyć parodontozę?
Wizyty kontrolne, regularne, profesjonalne oczyszczanie zębów (Patrz; Zakładka Profilaktyka), staranna higiena jamy ustnej oraz zdrowy tryb życia to niezbędne elementy skutecznej terapii. Mogą spowolnić a nawet zatrzymać postęp choroby. Często terapię uzupełniają leki i preparaty lecznicze do stosowania w domu. W bardziej zaawansowanych stadiach stosuje się wieloetapowe techniki leczenia. Pierwszy etap to usunięcie przyczyn schorzenia, a więc eliminacja stanu zapalnego. Polega ona na oczyszczeniu powierzchni zębów z toksyn bakteryjnych za pomocą specjalnych aparatów ultradźwiękowych.
Kiretaż otwarty - chirurgiczna metoda leczenia, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na nacięciu dziąsła, odsłonięciu powierzchni korzeni zębów objętych procesem chorobowym przyzębia i oczyszczeniu z tkanek zapalnych oraz pozostałości kamienia. W niektórych przypadkach periodontolog, przeprowadza również chemiczne oczyszczenie powierzchni korzeni zębów. Zabieg kończy się założeniem szwów.
Profesjonalny chirurg periodontolog w Warszawie
Inne zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej:
Przeszczep dziąsła lub tkanki łącznej /Pokrycie recesji
Często zdarza się, że z powodu wielu przyczyn odsłonięciu ulegają szyjki niektórych zębów, powodując przykre uczucie nadwrażliwości, brzydki efekt estetyczny i narażenie korzenia na próchnicę. Jeśli odsłonięta część korzenia jest zdrowa, możliwe jest wykonanie przeszczepu dziąsła lub tkanki łącznej z podniebienia, który pokryje brakujący fragment dziąsła przy zębie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Miejsce po pobraniu przeszczepu na podniebieniu oraz miejsce wszczepienia przy zębie zaopatrywane są szwami usuwanymi po kilkunastu dniach. Całkowita adaptacja estetyczna (kolor, kontur) przeszczepionego dziąsła następuje po kilkunastu tygodniach.
Innym powodem zastosowania przeszczepów łącznotkankowych są zabiegi wyrównywania przebiegu dziąsła po zaniku kości, zmiany tzw. biotypu dziąsła, oraz coraz częściej w implantologii dla poprawy estetyki i odtworzenia utraconych tkanek wokół implantów.
Kiedy traci się jeden lub kilka zębów, dochodzi do ubytku kości i tkanek miękkich. Miejsce to wygląda nieestetycznie, a późniejsza korona jest za długa w porównaniu z sąsiednimi zębami. Można temu zapobiec przed wykonaniem uzupełnienia. W tym celu stosuje się procedurę augmentacji wyrostka tkanką miękką i odbudowuje pierwotny zarys dziąsła. Nowy ząb będzie dzięki temu wyglądał naturalnie.
Wydłużenie chirurgiczne korony – zabieg ten ratuje głęboko pod dziąsłowo uszkodzony ząb przed ekstrakcją i kosztownym uzupełnianiem powstałego braku zębowego. Do zabiegu tego kwalifikujemy zęby ze złamaniami ścian pod dziąsłowymi, zęby objęte próchnicą korzenia lub zęby z krótkimi koronami klinicznymi (u pacjentów z tzw. uśmiechem dziąsłowym - gummy smile).Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, polega na wycięciu przerosłego dziąsła i jeśli zachodzi taka potrzeba redukcji kości wyrostka zębodołowego, aby uzyskać na nowo, prawidłowy przebieg korony zęba. Po okresie gojenia następuje odbudowa protetyczna.
Wyrównanie przebiegu girlandy dziąsłowej – zabieg jest jedną z procedur w kompleksowym planie leczenia. Wykonywany jest najczęściej u pacjentów w tzw. „strefie estetycznej”, (czyli od kła do kła), przed zaplanowaną odbudową protetyczną (licówki, korony estetyczne). Lekarz protetyk planuje na podstawie dokumentacji Foto, oraz analizy zgryzowej, na modelach gipsowych (wax-up) przebieg nowej girlandy dziąsłowej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, periodontolog nadaje zaplanowany kształt śluzówce dziąsłowej, czasami korygowana jest też kość wyrostka zębodołowego. Na kilka dni zakładane są szwy.